Iako je skorašnje PIN-ovo istraživanje* pokazalo da se nešto više od trećine stanovništva u Srbiji suočava sa psihičkim tegobama, često je oklevanje da se potraži stručna pomoć.
Različiti su razlozi za ovo oklevanje, a istraživanje je pokazalo da je, pored nedostatka novca, autostigma jedan od glavnih razloga ubog kog se ljudi u Srbiji ne obraćaju stručnjaku za pomoć čak ni onda kada pate značajnih psihičkih tegoba koje im remete svakodnevno funkcionisanje. Autostigma, između ostalog, uključuje i uverenja da je traženje stručne pomoći poraz, znak da manje vredimo, da nismo dovoljno pametni ili da smo slabi.
Ova uverenja je, ipak, moguće menjati.
Ohrabrite sebe i svoje bližnje da potraže stručnu pomoć kada im je potrebna, nekada je ona jedina koja može da pomogne u rešavanju psihičkih problema.
*Pogledajte celo istraživanje ovde: Mentalno zdravlje u Srbiji: procena potreba, faktora rizika i barijera u dobijanju stručne podrške.
Istraživanje i prateća kampanja su realizovani uz podršku Vlade Savezne Republike Nemačke, kroz projekat Nemačko-srpske razvojne saradnje “Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe”, koji sprovodi GIZ.
Ilustracije: @korac_nikola @urospavlovic_